logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

15.05.2020 r.

Dzień niezapominajki

15 maja jest Dniem Niezapominajki. Jej obchody zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, autor audycji Ekoradio.To właśnie w tym dniu promujemy piękno naszej przyrody i jej biologiczną różnorodność, przypominając również jak ważną rolę odgrywa jej ochrona.

zdjecie_aktualnosc

Legenda głosi, że nazwa tego pięknego kwiatka wzięła swój początek od rycerza, który dla swojej ukochanej chciał ją zerwać nad brzegiem rzeki. A jak to w życiu bywa, chwila nieuwagi spowodowała, że rycerz w pełnym rynsztunku wylądował w nurcie rzeki. Zdążył jednak krzyknąć do ukochanej: "Nie zapomnij o mnie”. I stąd ten drobny, ale jakże uroczy kwiat czerpie swą nazwę.

Któż z nas z rozrzewnieniem nie wspomina wiersza Marii Konopnickiej z dziecinnych czasów „ Niezapominajki – to są kwiatki z bajki!”. Któż z nas biegając po łące nie „spotkał” niezapominajki.

Niezapominajka-niezabudka, „mysie uszko” należy do rodziny ogórecznikowatych obejmujących ok. 100 gatunków roślin zielnych. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków. Jest bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji, zapewne i dlatego tak bardzo lubiana. Możemy je spotkać zarówno w górach, jak i na suchych i piaszczystych terenach. Kwiatuszki niezapominajki najczęściej są w kolorze niebieskim z żółtym środkiem, ale spotykamy również w kolorach białym i różowym.

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2021

gi@piorin.gov.pl