logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

07.09.2020 r.

Pożegnanie wakacji z PIORiN

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Staszowie, wzięli udział w pożegnaniu wakacji, organizowanym przez Staszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

zdjecie_aktualnosc

Oferta aktywności była szeroka i pełna ciekawych propozycji, że nie sposób było się nudzić. Dla dzieci zorganizowane zostały konkursy i konkurencje sportowe z nagrodami i dyplomami dla najaktywniejszych uczestników.

Niemałym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko przygotowane przez Inspektorów oddziału w Staszowie, które udekorowano pięknymi polnymi kwiatami, zwiastującymi koniec lata. Inspektorzy opowiadali, że czas wakacji to nie tylko zabawa i beztroska ale także, czas ciężkiej pracy rolników. Odbywają się wówczas żniwa i zbiory owoców i warzyw, które następnie przez cały rok, będą gościć na naszych stołach w postaci chrupiącego pieczywa, kasz i makaronów, smacznych i zdrowych surówek oraz słodkich przetworów. Prezentując nasiona roślin uprawnych m.in.: zbóż, traw, roślin bobowatych i warzyw, wyjaśniali, że koniec wakacji to czas zakończenia większości prac polowych. Dzieci zaciekawiła drewniana konstrukcja zdobiąca stoisko. Był to wykonany przez pracownika Oddziału w Staszowie „hotel dla owadów”, w którym zimą mogą znaleźć schronienie owady pożyteczne. Zwracano uwagę na ich olbrzymie znaczenie w przyrodzie, które nie ogranicza się jedynie do zapylania kwiatów i produkcji miodu, ale także walki z wieloma szkodnikami. W licznych rozmowach nawiązywano do zadań realizowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz przekazywano ulotki na ten temat.

Na najmłodszych czekały zadania, gry i konkursy. Każdy uczestnik zabawy „Roślinne zagadki” losował pytanie w formie krótkiej rymowanki, na które musiał udzielić poprawnej odpowiedzi. Dla jednych pytania okazały się bardzo proste, innym (nawet tym trochę starszym) sprawiły nie lada wyzwanie. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, uczestniczy nagradzani byli gadżetami, promującymi tegoroczne obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin.

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2020

gi@piorin.gov.pl