logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

26.03.2021 r.

28 marca obchodzimy Światowy Dzień Doceniania Chwastów…

Zmora i wróg ogrodników, rolników. Niechciane, natrętne, niepożądane. Trzeba je zwalczać, usuwać, wyrywać, niszczyć. Co to takiego ? Oczywiście chwasty.

zdjecie_aktualnosc

Chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, wiele z nich ma wartość użytkową, a dodatkowo są piękne. Święto zostało uchwalone po to, by uświadomić ludziom, że ich liczba systematycznie maleje – i wcale nie jest to dobra informacja.

Kwitnące chwasty to pożytek dla owadów zapylających !

Na ogół są to wytrzymałe rośliny, żywotne i trudne do zwalczenia. To co charakterystyczne, to zdolność do zasiedlania nowych miejsc i rozmnażania wegetatywnego. Wieloletnie byliny rozprzestrzeniają się za pomocą korzeni i łodyg nawet wtedy, gdy nadziemne części zostaną zniszczone. Można więc powiedzieć, że chwasty są niczym feniks, który odradza się z popiołów. 

Dlaczego warto docenić chwasty? 

Chwasty są powszechnie uważane za szkodliwe rośliny. Przede wszystkim obniżają plony roślin uprawnych i ich wartość, a niektóre z nich jak barszcz Sosnowskiego są trujące. Istnieje jednak przynajmniej kilka powodów, dla których warto je docenić. Wydzielają substancje stymulujące inne gatunki do wzrostu. Mają grube pędy, które chronią ziemię przed erozją. Ponadto ich mocne systemy korzeniowe rozpulchniają glebę. Rośliny z dużymi korzeniami wynoszą na powierzchnie cenne składniki mineralne. Niektóre chwasty są źródłem lekarstw, barwników, kosmetyków i wielu innych produktów. Trzeba też wiedzieć, że takie chwasty jak brukiew wodna, cykoria podróżnik czy mniszek lekarski są jadalne. To zalety praktyczne, a trzeba również pamiętać, że wiele z nich jest zwyczajnie ładnych i mogą stanowić ozdobę ogródka.

 

Źródło: www.ekokalendarz.pl

Źródło: www.kalbi.pl

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2021

gi@piorin.gov.pl