Rośliny są podstawą życia na ziemi. To one wytwarzają tlen, którym oddychamy. Zapewniają ponad 80 procent żywności, którą spożywamy. Wykorzystujemy je do produkcji odzieży, domów, leków i wielu innych rzeczy niezbędnych nam do życia.
Dla niemal połowy mieszkańców ziemi, rośliny stanowią główne źródło dochodów. Prawie każdy kraj prowadzi obrót handlowy roślinami i produktami roślinnymi wzbogacając się i wspierając rozwój gospodarczy.
Rosnące zagrożenie zdrowia roślin, wywołane przez:
niszczycielski wpływ szkodników i organizmów chorobotwórczych roślin na uprawy rolne, lasy i inne zasoby naturalne, a przez to na bezpieczeństwo żywności i środowisko,
gwałtowny wzrost zagrożenia wprowadzenia organizmów szkodliwych na nowe terytoria, poprzez intensywny wzrost międzynarodowego obrotu towarami roślinnymi i postępujące zmiany klimatyczne,
przeznaczanie w poszczególnych krajach i na całym świecie niewystarczających środków na rozwiązywanie problemów zdrowia roślin
spowodowało konieczność podjęcia wielorakich działań, zmierzających do budowania świadomości społecznej na temat znaczenia zdrowia roślin w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz stymulacji rozwoju gospodarczego.
Najważniejsze daty:
2015 r. – inicjatywa Finlandii. Propozycja otrzymała zdecydowane poparcie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) oraz 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
20 grudnia 2018 r. – na 73. Sesji ONZ w Nowym Jorku, Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin (IYPH).
Rezolucja ONZ w sprawie ustanowienia Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin przyczyni się do podniesienia świadomości społeczeństwa, lepszego zrozumienia przez społeczeństwo, polityków i decydentów znaczenia zdrowia roślin dla gospodarki i środowiska, uświadamiając im konieczność zapewnienia ochrony upraw w celu osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Ogłaszając Rezolucję, Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło FAO, wraz z Sekretariatem IPPC, do sprawowania funkcji głównej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie działań na poziomie światowym. Wystosowało też wezwanie do rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego do zaangażowania się w tę inicjatywę na poziomie regionalnym i krajowym.
To wyjątkowa okazja do podniesienia świadomości ludzi na całym świecie o tym, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może pomóc w walce z głodem, zmniejszyć ubóstwo, przyczynić się do ochrony środowiska i wzrostu gospodarczego, a także podkreślenia znaczenia międzynarodowych, regionalnych i krajowych organizacji ochrony roślin.
2 grudnia 2019 r. – w Rzymie odbyła się specjalna Sesja Rady FAO, podczas której zainaugurowano światowe obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.
1 stycznia 2020 – 31 grudnia 2020 r. – obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. W tym czasie, na całym świecie odbędzie się tysiące wydarzeń poświęconych tematyce zdrowia roślin.
5-8 października 2020 r. – Paasitorni, Helsinki, Finlandia – Międzynarodowa Konferencja nt. zdrowia roślin pt. „Ochrona zdrowia roślin w zmieniającym się świecie”. Konferencja, której gospodarzem będzie rząd Finlandii, będzie jednym z kluczowych wydarzeń Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Po raz pierwszy forum omówi globalne naukowe, techniczne i regulacyjne kwestie zdrowia roślin, a jednocześnie będzie propagować kwestie zdrowia roślin w mediach i społeczeństwie.
Oficjalna strona MRZR 2020:
http://www.fao.org/plant-health-2020/en/
Rezolucja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2018:
Uwaga: Przy wykorzystywaniu identyfikacji wizualnej MRZR 2020 (logo), które jest własnością Organizacji Narodów Zjednoczonych, trzeba przestrzegać warunków i wymagań zawartych w "Przewodniku dot. logo MRZR 2020" i "Wytycznych dot. logo MRZR 2020" (zakładka DO POBRANIA)
Kontakt
al. Jana Pawła II 11
00-828 Warszawa
tel.: (0-22) 652-92-90
fax: (0-22) 652-93-03
e-mail:
rokroslin@piorin.gov.pl