logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

16.04.2021 r.

Nowy sezon w pasiece miejskiej

Po kilku zimowych miesiącach oczekiwania i niepewności związanych z zimowlą, przyszedł w końcu moment rozpoczęcia nowego sezonu w pasiece. Pszczoły wykonały pierwszy oblot wiosenny. Czeka na niego każdy pszczelarz zadając sobie pytanie: jak przezimowały pszczoły ?

zdjecie_aktualnosc

Obserwowanie pierwszych lotów pszczół daje opiekunowi hodowli niezapomniane wrażenia. Oto po miesiącach mrozów i słoty przyroda budzi się do życia także w pasiece, gdy tylko zaświeci słońce i temperatura podniesie się do 12-14 st. C, zaczyna się ruch jak latem. Jest jeszcze dość wcześnie, by mówić o tym, jak pszczoły na terenie Polski zniosły zimę. Według pierwszych szacunków tegoroczne straty wyniosą ok. 10% pogłowia rodzin pszczelich co jest standardem. W pasiece prowadzonej na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu z zimowli wyszły zdrowe i chętne do pracy wszystkie zazimowane rodziny pszczele. Czekamy na ustabilizowanie się pogody, która pozwoli na swobodne loty po pyłek i pierwszy nektar z wierzby, zawierający w swym składzie aż 51% białka - jest już dostępny. W tym roku późna wiosna nie oznacza jednak, że kwitnienie pożytków musi się mocno opóźnić. Każdy pszczelarz obserwujący przyrodę wie, iż początek powiększania populacji w rodzinach pszczelich wiąże się zawsze z kwitnieniem agrestu, co niebawem nastąpi.

I w zasadzie pasieka przygotowana jest do nowego sezonu. Oto kilka uwag, aby rozwój rodzin pszczelich oraz ich praca nie została zakłócona nieprzewidzianymi sytuacjami:

Rolniku, Ogrodniku, Sadowniku - nie truj pszczół !

·        Stosuj wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez MRiRW zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy.

·        Środki ochrony roślin stosuj ściśle według etykiety.

·        Stosuj środki o niskiej szkodliwości dla owadów zapylających.

·        Wykonuj opryski środkami ochrony roślin późnym wieczorem lub w nocy.

·        Zachowaj ostrożność i nie stwarzaj zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Link do kamery online pokazującej pszczoły : http://piorin.gov.pl/pszczoly-w-inspekcji

Autor zdjęć : Grzegorz Miałkowski

Tekst : Tadeusz Dussa i BORiN GIORiN


zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2021

gi@piorin.gov.pl