logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

05.03.2020 r.

MIĘDZYNARODOWY ROK ZDROWIA ROŚLIN W MAŁOPOLSCE!

Za nami już dwa miesiące trwającego Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie w ramach promocji i propagowania MRZR wziął udział w szeregu spotkań informacyjnych z podmiotami.

zdjecie_aktualnosc

Przeprowadził również warsztaty w szkołach i przedszkolach na terenie województwa małopolskiego. A jak to się zaczęło?

Podążając za słowami sekretarza IPPC Jingyuana Xia, że: "Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin jest kluczową inicjatywą, która przyczyni się budowania świadomości społecznej na temat znaczenia zdrowia roślin w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i bioróżnorodności oraz stymulacji rozwoju gospodarczego” już pod koniec 2019 wszyscy zaczęliśmy przygotowywać się do obchodów tego wyjątkowego roku. Wkroczyliśmy w 2020 z wierszykiem na ustach:

Co to, co to za nowina?
MRZR się zaczyna
MRZR? Cóż to znaczy?
Dziadek Ci to wytłumaczy!
Popatrz wnusiu za okienko!
Słonko świeci,ptaszek śpiewa, szumią dookoła drzewa!
Wnusiu! Kiedyś to inaczej było
Rankiem w pole się chodziło
Przyrodę obserwowało, organizmy wprowadzało…
Organizmy, kiedy? jakie? na co? po co? i dlaczego?
Ja nic nie rozumiem z tego
Cicho, cicho nie tak szybko
Dziadek Ci opowie wszystko…
Wnusiu drogi! Wszystko dookoła nas
Pole, ziemia, woda, las
To przyroda – to nasz świat!
Musisz więc Ty o nią dbać!
Biedroneczki, złotooki – to są te najlepsze kroki!
Są to pożyteczne„stworki”, wzmacniające nasze plonki
Pomagają nam kochany
W walce „wręcz” ze szkodnikami
Biedronki – mszyce zjadają, mączliki, czerwce zwalczają
Kiedy w sadzie masz problemy
Złotooka użyjemy
W moich młodych latach znane
„Samolocikami” zwane
Takie ładne, żyłkowane,
Kiedyś przez nas ochraniane
Dzisiaj o złotook plask!
No i nam złotook padł
Ludzie dzisiaj ich nie znają
Za mszyce je uważają
Nagminnie je zabijają
Myśląc, że się ochraniają
Nie róbcie tego kochani
One walczą z „robalami”
„Chroniąc rośliny, chronisz życie” – czy Wy tego nie widzicie?!
Że bez roślin zniknie świat
Nie trzeba milionów lat
Opryski nas zalewają
Pszczoły przez nie umierają
Każdy daje ile może
O plon walczy Dobry Boże!
Kiedy się opamiętamy?
O ludziach zapominamy
Każdy na sąsiada zerka
Tu kalafior, tam brukselka
Jak ja jej dopomóc mogę?
Kilka razy oprysk zrobię!
Toć to dobre dla rośliny
Wyniszczy wszystkie gadziny!
Roślina piękna i zdrowa
Do jedzenia już gotowa!

Wszyscy pracownicy WIORiN w Krakowie zgodnie ruszyli do wcielenia idei w czyn. Już w styczniu odwiedzili nas studenci Uniwersytetu Rolniczego, którzy podczas prowadzonych zajęć zapoznali się z inicjatywą MRZR, jej genezą i działaniami promującymi umieszczanymi regularnie na stronie: rokroslin.pl. W trakcie spotkań z podmiotami profesjonalnymi m.in. w Krakowie, Sułoszowej, Kocmyrzowie informowano nie tylko o nowych przepisach unijnego prawa, ale również informowano o idei ogłoszenia Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. W trakcie obchodów 146 rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz komisarza UE d.s. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego inspektorzy kontynuowali koncepcję uroczystego, oficjalnego otwarcia obchodów MRZR w Belwederze. W lutym podczas jubileuszowej 60 sesji IOR w Poznaniu zaprezentowaliśmy poster na temat: „Zwalczanie Synchytrium endobioticum w Małopolsce” oraz wystąpienie o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w służbie zdrowia roślin. Wzięliśmy również udział w konferencji poświęconej wybitnemu profesorowi Janowi Zdzisławowi Włodkowi – ziemianinowi, uczonemu, dyplomacie i działaczowi społecznemu. Rozpoczęliśmy również cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą z przyświecającym nam hasłem: „Chronisz rośliny, chronisz życie”, w trakcie których mogli zapoznali się z codzienną pracą inspektorów i rolą jaką w naszym codziennym życiu pełnią rośliny i jak ważna jest ich ochrona.

Z autopsji dobrze wiemy, że łatwiej i przyjemniej przekazuje się wiedzę przy pomocy różnego rodzaju „narzędzi”. W związku z powyższym inspektorzy oddziałów terenowych otrzymali roll-upy, plakaty i banery promujące MRZR. Przygotowaliśmy też trzy rodzaje kalendarzy ściennych. Na wjeździe do siedziby WIORiN przy ul. Kołowej i w niektórych oddziałach terenowych umieszczone zostały na ogrodzeniach plakaty informujące o Międzynarodowym Roku Zdrowia Roślin. Na spotkania w szkołach i przedszkolach przygotowaliśmy gadżety w postaci: puzzli, zakładek do książek, odblasków, naklejek i kredek z logiem MRZR. Ponadto nasi inspektorzy stworzyli plakaty promujące tegoroczne obchody.

W ramach akcji promowania i propagowania informacji o Międzynarodowym Roku Zdrowia okleiliśmy samochód, który wraz z inspektorami na pokładzie będzie jeździł po drogach całego województwa małopolskiego. Drogi jakie przemierza i miejsca jakie odwiedzi będziemy pokazywać na bieżąco na naszej stronie internetowej http://piorin.gov.pl/mp-aktualnosci/mp-aktualnosci-wojewodzkie/1,strona.html.

O wszystkich wydarzeniach szczegółowo można przeczytać w aktualnościach umieszczanych na stronie naszego WIORiN-u ! http://piorin.gov.pl/mp-aktualnosci/mp-aktualnosci-wojewodzkie/

Zapraszamy do przeżywania MRZR z małopolską w tle!

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2020

gi@piorin.gov.pl