logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

18.05.2020 r.

Pszczoły pod okiem sztucznej inteligencji

Rośliny bez pszczół nie przetrwają. My, ludzie, też nie przetrwamy. Pamiętajmy o tym każdego dnia. MRZR 2020 ma za zadnie promować i szczerzyć wiedzę na temat tego, jak ważne są rośliny. Pamiętajmy w tym jednak i o ważnym czynniku w tym łańcuchy życia, jakim są zapylacze.

zdjecie_aktualnosc

Pszczoły miodne zapylają znaczną część roślin, które spożywamy. Produkują przy tym miód – ceniony przysmak, składnik kosmetyków, preparatów leczniczych i innych produktów, z których korzystamy na co dzień. Niepokoją więc doniesienia o rosnących zagrożeniach, które przyczyniają się do upadku pasiek: intensyfikacji rolnictwa, niekorzystnych zmianach w środowisku naturalnym czy chorobach (Masowe Ginięcie Pszczół - Colony Collapse Disorder - to zjawisko globalne spowodowane właśnie chorobami).

- Nasze algorytmy uczą się języka pszczelego roju tak, abyśmy mogli zrozumieć, co pszczoły chcą nam przekazać – mówią twórcy systemu do monitoringu pasiek SMARTULA.

SMARTULA to system niewielkich, energooszczędnych urządzeń, które dzięki zastosowaniu dedykowanych algorytmów określają kondycję pszczelej rodziny oraz identyfikują zagrożenia, m.in. niekorzystne warunki panujące w ulach, choroby, ataki szkodników czy kradzieże lub wandalizm. W sierpniu 2020 r., po miesiącach udoskonaleń systemu i badań nad zachowaniami tych pożytecznych owadów, produkt trafi do testów u zawodowych pszczelarzy.

Projekt SMARTULA powstał w 2017 na Politechnice Gdańskiej. W skład zespołu projektowego weszli pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Inwestorem projektu jest Sescom S.A. SMARTULA zwyciężyła w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017”, skierowanym do studentów i doktorantów PG, na najlepszy pomysł biznesowy PG.

Źródło: Politechnika Gdańska

zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2021

gi@piorin.gov.pl