logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

03.06.2020 r.

Łąka kwietna w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie

Wiosna na dobre zagościła w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, a wraz z nią nowe pomysły pracowników na realizację zadań związanych z Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin 2020.

zdjecie_aktualnosc

Jednym z nich jest łąka kwietna, którą założyliśmy w kwietniu bieżącego roku na terenie WIORiN w Lublinie. Zdaniem Teresy Wyłupek – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, adiunkta w Katedrze Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, łąka kwietna:

„to miejsca przyjazne zapylaczom, dostarczające im pokarmu a także przestrzeń umożliwiająca schronienie pożytecznym owadom. W odróżnieniu od trawników, łąki kwietne nie wymagają częstego koszenia, dzięki czemu darń i wierzchnia warstwa gleby nie ulegają szybkiemu przesuszeniu. Stanowią wręcz rezerwuar wody opadowej. Wiele gatunków roślin wchodzących w skład mieszanki do wysiewu łąki kwietnej należy do rodziny motylkowatych, które wzbogacają glebę w azot oraz mają działanie fitosanitarne i strukturotwórcze. Ponadto łąki kwietne zachwycają feerią barw i wonią kwiatów, tworzą niepowtarzalny aspekt krajobrazowy wpływając tym samym na nasze zmysły i samopoczucie.”

Zachęcamy mieszkańców województwa lubelskiego do podejmowania podobnych przedsięwzięć. Jednocześnie prosimy, aby pamiętać o stosowaniu mieszanek do wysiewu łąk kwietnych od profesjonalnych hodowców. Tylko w taki sposób unikniemy inwazji gatunków obcych, które mogą stwarzać zagrożenie dla rodzimych.

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2020

gi@piorin.gov.pl