logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

25.06.2020 r.

„Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody”…

Wianki – to jedna z imprez związanych z letnim przesileniem, kojarzących się nam się z Krakowem, ale nie tylko.

zdjecie_aktualnosc

Rośliny w tej tradycji odgrywają nieodzowną rolę. W końcu już za dawnych czasów dziewczęta rzucały na wodę wianek upleciony z ziół i kwiatów wierząc, że zostanie on wyłowiony przez młodzieńca, co jednocześnie zwiastowało, że w nadchodzącym roku znajdzie swojego wyśnionego wybranka. 

Wianki to warszawski zwyczaj, który przywędrował do Krakowa w połowie XIX w. od razu zaskarbiając sobie sympatię mieszkańców. W roku 2020 ta typowo plenerowa impreza została przeniesiona do sieci. Za nami CYBER Wianki – Święto Muzyki, ale i święto roślin. http://wianki.krakow.pl/

I jeszcze więcej o roślinach…

Wianki poświęcone w czasie oktawy Bożego Ciała są symbolem pracy ludzkiej – po dzień dzisiejszy przewiązane tasiemką wiesza się obok drzwi wejściowych, w izbie lub sieni, aby chroniły domostwo przed nieszczęściami. Poświęconego ziela nie można wyrzucić przez cały rok, a po tym okresie spalić i zastąpić nowym.

Tradycyjnie wianki na zakończenie oktawy Bożego Ciała to mięta, rumianek, macierzanka, rozchodnik, kopytnik, jaśmin, koniczyna i dzika róża.

Święcenie wianków, ziół i kwiatów sprawia, że przypominamy sobie o bliskości natury oraz o odwiecznym kontakcie przyroda- człowiek.

Od najmłodszych lat każda dziewczynka plotła wianki, wcześniej – najczęściej z koniczyny i rumianków czy chabrów, a dziś... spójrzmy na fotografie na których możemy podziwiać trudną, mozolną, ale jakże inspirującą pracę naszej koleżanki z WIORiN Dąbrowa Tarnowska – Pani Magdaleny Płoskonki, dla której rośliny stały się życiową pasją.

W ramach Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin i jego promocji prezentujemy jej pracę wraz z krótką instrukcją: Jak upleść wianek

  • wybrać kilka kwiatków z długimi łodyżkami-zapleść/ związać je ze sobą,
  • do tak przygotowanej „bazy” dodajemy kolejny kwiatek, oplatając wokół poprzednich łodyg jego łodyżkę,
  • powtarzać czynność z kolejnymi roślinami, aż do uzyskania pożądanej przez nas długości wianka
  • złączyć ze sobą dwa końce wykorzystując wolne łodygi lub użyć kawałka nitki

Dziś wianki znów przeżywają swój okres renesansu i zachwycają swoim pięknem. Pamiętajmy o roślinach nie tylko w tracie trwania Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ale i każdego dnia.

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2020

gi@piorin.gov.pl