logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

07.09.2020 r.

WIORiN Kielce Oddział Opatów na pikniku średniowiecznym

16-go sierpnia b.r. na terenie ziemi opatowskiej w malowniczo położonej miejscowości Podole odbył się biwak Iron Camp, na który przybyli uczestnicy z całej Polski

zdjecie_aktualnosc

Nad stawem nieopodal lasu grupa obozowiczów rozbiła obóz rodem ze średniowiecza. Piękne Białogłowy w długich kolorowych sukniach spacerowały między gapiami i opowiadały o życiu w epoce książąt i rycerzy. Niejeden kawaler oczarowany niewieścim wdziękiem próbował zwrócić na siebie uwagę szlachcianek stając w szranki z dzielnymi wojami odzianymi w stroje bitewne. Strzelanie z łuku, walka białą bronią, przeciąganie liny w upalny dzień szybko strudziły zapędy kawalerów. A Białogłowy chcąc udowodnić młokosom swoją zaradność niejednokrotnie same pokonywały ich w celności z łuku.

Dzieci brały udział w warsztatach, na których miały rzadką atrakcję wykonać gliniane naczynia, łuki czy proce.

W czasie, gdy latorośle były pod opieką czujnych oczu opiekunów dorośli wysłuchali wykładów na temat rozpoznawania roślin i ziół oraz sposobów ich wykorzystania. Dużym zainteresowanie cieszyły się również warsztaty pt.,, Wioska na drzewie’’.

Inspektorki WIORiN Kielce O/Opatów również wzięły udział w wydarzeniu. Otoczone wianuszkiem słuchaczy przeprowadziły warsztaty pod hasłem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin „Chroniąc rośliny, chronisz życie”, poruszyły  podstawowe problemy zdrowia roślin i pracy Inspekcji. Naświetlono zasady działania poszczególnych działów, przedstawiono zagadnienia dotyczące prawidłowego stosowania środków ochrony rośli, poruszono tematykę z działu fitosanitarnego (m. in. ćma bukszpanowa ciesząca się dużym zainteresowaniem). Przedstawiono ważność nasiennictwa w produkcji roślinnej jak  i objaśniono zagrożenia wynikające z uprawy roślin  modyfikowanych genetycznie. 

Po zakończeniu wykładów inspektorzy zostali bardzo mile zaskoczeni ilością jak i rzeczowością postawionych im pytań. Słuchacze wykazali bardzo duże zainteresowanie poruszanymi tematami.

Po długiej i pozytywnie wyczerpującej dyskusji szeregi inspekcji wsparła malutka Rusałka z pobliskiego stawu, która przemykając miedzy obozowiczami każdego obdarowała zaraźliwym uśmiechem i pamiątkami ze spotkania. 

Pracownicy O/Opatów byli bardzo mile zaskoczeni wiedza, jak i zainteresowaniem słuchaczy. Impreza ta dała dowód tego, iż świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowej produkcji żywności jest obszerna a zainteresowanie tą tematyką stale rośnie.

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2020

gi@piorin.gov.pl