logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

24.03.2020 r.

Egzaminy i upoważnienia do wydawania paszportów - wywiad

Rozmowa z producentem z województwa śląskiego

zdjecie_artykul

Aby uzyskać upoważnienie do wydawania paszportów trzeba zgodnie z zapisami podpisanej właśnie przez Prezydenta w dniu 13 marca 2020r. ustawy z dnia 13 lutego 2020r. o ochronie roślin przed agrofagami, zdać egzamin z wiedzy przed Wojewódzkim Inspektorem. W województwie śląskim do takiego egzaminu przystąpiły tylko do końca lutego 423 osoby, które zaliczyły 1266 testy w różnym zakresie. Po egzaminie zapytaliśmy właściciela jednej z największych na terenie naszego województwa szkółek roślin ozdobnych, prowadzącego również sprzedaż internetową, o wrażenia i opinię na temat nowych przepisów i uwarunkowań dotyczących zaopatrywania roślin w paszporty.

Czy egzamin był trudny?

Trzeba było troszkę poczytać, ale pomogły nam pytania zamieszczone na stronie internetowej Inspekcji i wywiad wśród znajomych…(śmiech). Na co dzień nie mamy do czynienia z tymi szkodnikami i chorobami, bo przecież, na całe szczęście, raczej ich nie ma. Ale takie poszukanie i poczytanie wzbogaca wiedzę. Zawsze warto.

Sam Pan będzie prowadził ocenę swojej szkółki?

Owszem, ale także żona i córka, bo to firma rodzinna oraz jeden z pracowników. Mam mnóstwo zajęć związanych z prowadzeniem firmy, dlatego zdawaliśmy we czwórkę. Chcę mieć więcej osób prowadzących ocenę zdrowotności. Taki sposób daje mi więcej elastyczności w prowadzeniu kontroli zdrowia roślin, a poza tym każdy coś tam lepiej lubi, lepiej umie, na czymś lepiej się zna.

Jak Pan sobie wyobraża że to się będzie odbywać w praktyce?

Chcemy wprowadzić „Dzienniki Upraw” dla każdej wydzielonej w naszym systemie identyfikowalności kwaterze. Lustracje bieżące będą wpisywane tylko jako „data” i „ok”. W okresie wiosny i jesieni - czyli gdy produkcja jest wyciszona, ustalimy jakiś okres ocen. W sezonie chcemy robić dokładniejszy przegląd raz na 2 tygodnie. Powinno nam się udać przejrzeć tak całą produkcję. I tak to robiliśmy do tej pory, tylko bez zapisywania. Ale tablety będą chyba pomocne, trzeba tylko dobrze to wymyśleć.

A wydawanie samemu paszportów, co Pan o tym sądzi?

Jeszcze nie wiem, na razie widzę korzyści, bo będzie większa swoboda organizacyjna i logistyczna ale zdaję sobie sprawę z tego, co ciągle podkreśla Inspekcja na szkoleniach - będzie dużo większa odpowiedzialność. Martwi mnie trochę to, że jeszcze nie ma jakiś formalnych rozwiązań jak ma wyglądać dokumentacja, do czego się odnieść w trakcie ocen czyli lustracji roślin. Nie wiemy też na jakie badania laboratoryjne trzeba będzie mieć formalne wyniki z laboratorium. Jakie będą wymagania w trakcie kontroli przez inspektorów też nie bardzo wiadomo. Inspekcja obiecała, że wkrótce będzie szkolenie i mam nadzieję, że tam dowiemy się więcej. Zresztą zawsze się można jakoś dogadać i ustalić wspólnie rozwiązania. Wszystkim nam zależy na tym, aby towar który wprowadzamy do obrotu był zdrowy i jak najlepszy. To przecież świadczy o nas. Na dobrą opinię pracuje się długo i trzeba mocno się starać, a stracić ją można bardzo szybko. Teraz klient ma ogromny wybór roślin praktycznie wszędzie nawet w dyskontach spożywczych i centrach handlowych. Mam nadzieję, że tam także Inspekcja prowadzi kontrolę?

Tak prowadzimy, w zeszłym roku w jednym z centrów handlowych nasi inspektorzy znaleźli organizm kwarantannowy. Bardzo szybko i skutecznie całą partię porażonych roślin wycofaliśmy z obrotu w całej Polsce.

A tak, czytałem na Waszym BIP-ie, że znaleźliście Opogonę *, to gdyby się rozleciało mogłoby narobić zamieszania. Gratuluję.

Dziękuję w imieniu Inspektorów.

Mam nadzieję, że mojego towaru nigdy nie będziecie musieli wycofywać, słyszałem że teraz w myśl nowych przepisów to słono kosztuje.

Może kosztować…wycofanie i środki zapobiegawcze na koszt właściciela i jeszcze kara administracyjna 10 000zł.

To dużo. Trzeba rzeczywiście uważać i dbać jak zwykle. Cieszę się, że wszyscy prowadzący sprzedaż internetową będą musieli wydawać paszporty, dotychczas różnie się działo w tym sektorze i oferowany towar był czasami poniżej jakichkolwiek kategorii. A ceny były tzw. konkurencyjne.

Życzymy powodzenia i jak najmniej problemów, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę dzwonić.

Dziękuję, zawsze tak robię …informacja z pierwszej ręki jest najlepsza. Myślę, ze leży to w interesie obu stron, aby na naszym rynku dostępny był zdrowy i wysokiej jakości materiał szkółkarski. A z okazji przypadającego w tym roku Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin o czym przeczytałem na plakacie, życzę wielu sukcesów w pracy Inspekcji oraz owocnej współpracy z klientami czyli między innymi nami producentami!

*wyjaśnienie Opogona sacchari (mól bananowy) charakteryzuje się niezwykłą szkodliwością oraz szerokim zakresem roślin żywicielskich i podlega obowiązkowi zwalczania we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Szkodnik ten atakuje wiele gatunków roślin, w tym między innymi, popularne w wielu domach, biurach i obiektach użyteczności publicznej, doniczkowe rośliny ozdobne: Ficus, Dracaena, Diffenbachia, Philodendron, Strelitzia, Yucca, Begonia, Cactaceae.


Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2024

gi@piorin.gov.pl