logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

15.06.2020 r.

Doniesienia z pól i ogrodów - odcinek 3

Towarzyszymy roślinom uprawnym i ozdobnym już od ich narodzin, bo to MY nadzorujemy wytwarzanie zdrowego i dobrej jakości materiału siewnego i rozmnożeniowego.

zdjecie_artykul

Towarzyszymy im w ciągu ich życia poprzez nadzór nad ich zdrowiem i poprawnym stosowaniem "leków" na różne przypadłości czyli środków ochrony roślin. Kiedy dojrzewają i pięknieją, oddajemy je do Państwa rąk, aby powstało coś pysznego albo coś pięknego...

W okresie wiosennym często obserwujemy na naszych roślinach poskręcane i pozwijane liście. Często jednak na zniszczeniu paru liści się nie kończy…

WIOSENNA INWAZJA ZWÓJKI RÓŻÓWECZKI

  Zwójka różóweczka (Archips rosana) jest typowym polifagiem - najczęściej żeruje na jabłoniach, gruszach, śliwach, porzeczkach, malinach i agreście. Samce zwójki są mniejsze (rozpiętość skrzydeł 16-19 mm), jasnobrązowe z ciemnym rysunkiem na skrzydłach, samice zaś większe (rozpiętość skrzydeł 19-24 mm) o oliwkowych lub oliwkowo-brunatnych skrzydłach. Młode gąsienice są żółtozielone z czarną głową, starsze zaś zielone, ciemniejsze w grzbietowej części, z ciemnobrązową głową.

Jaja zimują w złożach składane zazwyczaj na gładkiej powierzchni kory gałęzi i pni drzew. Gąsienice wylęgają się w ostatnich dniach kwietnia lub pierwszych dniach maja

i początkowo żerują na liściach przyczyniając się do ich zwijania równolegle do nerwu głównego. Następnie gąsienice można znaleźć w sprzędzionych rozetach liściowych

i kwiatowych. Okres żerowania trwa zazwyczaj do drugiej dekady czerwca. Po tym terminie możemy dostrzec tylko pojedyncze osobniki. W zależności od pogody lot motyli rozpoczyna się w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca i może trwać do końca lipca. Po wylocie samice składają jaja, które zimują.

           W efekcie żerowania gąsienic zwójki różóweczki na zawiązkach pojawiają się dość duże, skorkowaciałe blizny, co prowadzi do deformacji owoców oraz utraty ich odpowiedniej jakości. Warto obserwować możliwe zagrożenie ze strony tego szkodnika i wziąć pod uwagę zwalczanie środkami ochrony roślin. Zabieg wiosenny ma duży wpływ na ograniczenie liczebności zwójki w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Pamiętajmy aby stosować środki ochrony roślin zawsze zgodnie z etykietą i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.



Fotografie autorstwa Pani Sylwii Górnej WIORiN Katowice: Oddział Bielsko-Biała

Opracowały: Sylwia Górna Oddział Bielsko-Biała, Klaudia Krajciczek Laboratorium Wojewódzkie

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2024

gi@piorin.gov.pl