logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

19.02.2021 r.

Mróz i śnieg z korzyścią dla przyrody

Zima w województwie zachodniopomorskim

zdjecie_artykul

Na skutek zmian klimatycznych zimowa aura staje się coraz mniej przewidywalna, a ekstremalne zjawiska pogodowe występują ze znacznie większą częstotliwością niż dawniej.Tym razem jednak w Polsce pojawiła się prawdziwie mroźna i śnieżna zima. Dla dzieci jest ona powodem do radości. Dla wielu dorosłych zima jest uciążliwa, jest też powodem do niekończących się narzekań. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niskie temperatury i śnieg są niezbędne przyrodzie, a niektóre gatunki roślin bez niego nie mają szansy na przetrwanie. Śnieg chroni wiele roślin przed mrozem, pozwalając doczekać bez uszczerbku wiosny. Gruba warstwa śniegu skutecznie izoluje grunt przed głębokim przemarzaniem, a gałązki drzew i krzewów przykryte śniegiem są zabezpieczone nie tylko przed zimnem, ale także przed wysychaniem. Pod śniegową pierzynką dobrze zimują krzewinki. Ponadto należy pamiętać o tym, że mróz i śnieg stanowią również barierę chroniącą przyrodę przed inwazją owadów, a dodatkowo śnieg stanowi naturalny rezerwuar wody.

Po tej pigułce informacji na temat mrozu i śniegu zapraszamy do obejrzenia niewielkiej galerii zdjęć autorstwa naszych koleżanek z Oddziału w Wałczu, oddającej piękno zimowych krajobrazów. Oto prawdziwy zimowy sen przyrody.

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2023

gi@piorin.gov.pl